Home | Evolution of WARR | Executive Committee | General Information | Future WARR's
Race Results | Running Links |

 WARR2011 FINAL AWARDS

 

5K Individual Awards
Men Overall
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 527 Joshua Neyhart UA 00:16:28.000
2nd 548
Marco Venzi
LX
00:16:57.000
3rd

626

Andres Gomez AA 00:17:55.000
4th 597 Adrian Haines BA 00:18:10.000
5th 441 Charles Douglas DL 00:18:14.000
Women Overall
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 466 Virginia Rexroad B6 00:22:38.000
2nd 582
Helga Baumann
LH
00:22:43.000
3rd 294 Zuraida Yang Ahmad CX 00:22:47.000
4th 336 Ashley Vance DL 00:23:15.000
5th 68 Gaylene Donner AS 00:23:17.000
Men's Master
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 273 Paul Knechtl BA 00:18:39.000
2nd 721
Rob Leatham
OO
00:19:26.000
3rd 457 Kennert Sylvester SK 00:19:31.000
4th 191 Barry Walters BA 00:19:33.000
5th 750 Petter Aune SK 00:19:46.000
Women's Master
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 68 Gaylene Donner AS 00:23:17.000
2nd 433
Cheryl Chua
CX
00:23:58.000
3rd 781 Rosaura Wagner XE 00:24:54.000
4th 404 B„§Rbel K„ľHnhold ME 00:25:00.000
5th 782 Elizabeth Mitchell AA 00:25:51.000
NON-AIRLINE - MEN
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 127 Alexander Ponomarev NN 00:16:50.000
2nd 352
Daniel Jacot
NN
00:17:51.000
3rd 436 Mark Carroll NN 00:19:56.000
4th 918 Jeffery Hubbard NN 00:20:50.000
5th 778 Brad Maciulewicz NN 00:20:55.000
NON-AIRLINE - WOMEN
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 482 Ingrid Johansen NN 00:20:22.000
2nd 913
Jennifer Fielden
NN
00:23:11.000
3rd 629 Carolyn Leslie NN 00:24:26.000
4th 291 Jane Harbert NN 00:24:45.000
5th 371 Tracy Macneil QK 00:25:57.000

10K Individual Awards
Men Overall
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9188 Lukas Zuellig LX 00:36:34.000
2nd 9080
Jeroen Swildens
KL
00:37:12.000
3rd 9273 Paul Knechtl BA 00:37:22.000
4th 9561 Michael Ryan AA 00:37:39.000
5th 78 Roberto Hofman KL 00:38:03.000
Women Overall
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 888 Catherine Caramelle AF 00:43:50.000
2nd 9068
Gaylene Donner
AS
00:44:05.000
3rd 9582 Helga Baumann LH 00:44:19.000
4th 9336 Ashley Vance DL 00:44:26.000
5th 187 Jennifer Sullivan US 00:45:27.000
Men's Master
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9544 Roger Moresi QF 00:38:41.000
2nd 9457
Kennert Sylvester
SK
00:38:45.000
3rd 421 Gavru Ambaw LY 00:39:11.000
4th 9721 Rob Leatham OO 00:39:16.000
5th 9604 Ray Robichaud AC 00:39:55.000
Women's Master
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 187 Jennifer Sullivan US 00:45:27.000
2nd 9404
B„§Rbel K„ľHnhold
ME
00:46:36.000
3rd 531 Deborah Mahoney AA 00:48:48.000
4th 9272 Alice Banks BA 00:49:06.000
5th 9025 Kitty Meijburg KL 00:49:13.000
NON-AIRLINE - MEN
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9352 Daniel Jacot NN 00:36:59.000
2nd 9462
Raphael Sehier
AF
00:39:22.000
3rd 9460 Douglas Castle WS 00:40:14.000
4th 9908 Scott Burke NN 00:42:01.000
5th 9320 John Burroughs NN 00:42:33.000
NON-AIRLINE - WOMEN
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9291 Jane Harbert NN 00:48:01.000
2nd 9371
Tracy Macneil
QK
00:48:06.000
3rd 777 Beth Fink NN 00:49:45.000
4th 825 Kim Andres NN 00:49:59.000
5th 907 Andrea Oneal NN 00:52:51.000

5K By Age Groups
Men Under 24
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 164 Thevinthiran Thirucelvam MH 00:21:30.000
2nd 727
Alimzhan Kaldiyarov
KC
00:21:51.000
3rd 388 Garreth Dias EK 00:23:04.000
4th 353 Adam Poustka OK 00:24:05.000
5th 684 Daniel Maia UA 00:24:11.000
MEN 25-29
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 377 Pavel Dusek EK 00:22:37.000
2nd 332
Chun Boon Au
SQ
00:23:05.000
3rd 333 Shuqing Yu SQ 00:23:25.000
4th 438 Lacot Gregory AF 00:26:22.000
5th 133 Franck Parez AF 00:26:24.000
MEN 30-34
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 561 Michael Ryan AA 00:18:33.000
2nd 80
Jeroen Swildens
KL
00:18:37.000
3rd 234 Peter Krieger LX 00:19:43.000
4th 387 Melak Bimerew EK 00:21:18.000
5th 157 Chan Chu San MH 00:22:33.000
MEN 35-39
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 188 Lukas Zuellig LX 00:18:21.000
2nd 190
Premkumar Gunasagran
SQ
00:21:04.000
3rd 151 Mohd Nazri Afandi MH 00:21:55.000
4th 342 Aaron Gallant QK 00:22:36.000
5th 53 Serge Reijnen KL 00:22:46.000
MEN 40-44
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 750 Petter Aune SK 00:19:46.000
2nd 544
Roger Moresi
QF
00:20:02.000
3rd 765 Hugo Rojas AM 00:20:41.000
4th 736 Scott Macpherson B6 00:21:12.000
5th 153 Yeong Heon Peng MH 00:21:45.000
MEN 45-49
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 323 Erik Verschuren KL 00:20:18.000
2nd 161
Sathia Moorthi Thiruvengadam
MH
00:20:21.000
3rd 158 Dang Kok Ong MH 00:24:42.000
4th 160 Yahya Osman MH 00:25:04.000
5th 347 Ian Cunningham BA 00:25:36.000
MEN 50-54
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 434 Dave O'Connor EI 00:20:17.000
2nd 362
Kevin Mac Donnell
DL
00:21:20.000
3rd 763 Jose Betancourt AM 00:21:28.000
4th 481 Tom Johansen SK 00:22:04.000
5th 724 Ricardo Young AM 00:22:13.000
MEN 55-59
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 191 Barry Walters BA 00:19:33.000
2nd 152
Lim Kian Huat
MH
00:20:43.000
3rd 265 Clifford Russell AC 00:20:52.000
4th 418 Bill Lloyd QF 00:21:01.000
5th 764 Salvador Gutierrez AM 00:21:09.000
MEN 60-64
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 604 Ray Robichaud AC 00:20:10.000
2nd 282
Makio Onoda
JL
00:24:19.000
3rd 268 Kiyonobu Kanai JL 00:24:58.000
4th 122 William Kling AA 00:26:09.000
5th 497 Chris Stockwell BA 00:27:37.000
MEN 65 & Over
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 229 Eric Meredith NZ 00:22:31.000
2nd 237
Glen Stewart
FX
00:22:37.000
3rd 143 Lonnie Brauner UA 00:24:16.000
4th 302 Oded Einav LY 00:25:27.000
5th 621 Myles Murphy EI 00:26:46.000
WOMEN UNDER 24
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 331 Jasmine Ho SQ 00:29:06.000
2nd 256
Samantha Lie Kwie
KL
00:33:04.000
3rd 257 Valerie De Bie KL 00:33:05.000
4th 502 Mahtab Shekhanzai FZ 00:46:36.000
5th 146 Elsmary Leshalabe SA 00:51:11.000
WOMEN 25-29
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 290 Danielle Pick EV 00:23:38.000
2nd 492
Friederike Minden
LH
00:23:55.000
3rd 330 Liyana Hashim SQ 00:29:02.000
4th 713 Ashley Dowd EV 00:31:23.000
5th 90 Taylor Howard VX 00:31:41.000
WOMEN 30-34
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 600 Deborah Fisher B6 00:23:22.000
2nd 91
Sonya Patel
FZ
00:26:26.000
3rd 467 Janel Mcdonald AA 00:28:01.000
4th 565 Sabrina Caverly AA 00:28:02.000
5th 346 Lissa Pritchard BA 00:28:33.000
WOMEN 35-39
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 336 Ashley Vance DL 00:23:15.000
2nd 728
Sandra Schad
LH
00:24:43.000
3rd 446 Kelly Sanders WS 00:28:52.000
4th 500 Fuzuki Elder UA 00:28:57.000
5th 740 Hana Fischerova OK 00:30:00.000
WOMEN 40-44
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 156 Janet C. Ginibun MH 00:27:08.000
2nd 555
Stella Crisafi
QF
00:28:08.000
3rd 322 Katinka Becker KL 00:32:07.000
4th 410 Angela Simons AA 00:32:26.000
5th N/A N/A N/A N/A
WOMEN 45-49
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 404 B„§Rbel K„ľHnhold ME 00:25:00.000
2nd 177
Heidi Martin
DL
00:26:06.000
3rd 182 Christiane Mende LH 00:26:35.000
4th 595 Cathy Schlosser UA 00:27:55.000
5th 33 Esther Harrier B6 00:28:06.000
WOMEN 50-54
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 782 Elizabeth Mitchell AA 00:25:51.000
2nd 136
Isabella De Matos
UA
00:26:39.000
3rd 98 Isabelle Gravier AF 00:30:20.000
4th 348 Kelly Ryan DL 00:32:01.000
5th 25 Kitty Meijburg KL 00:32:12.000
WOMEN 55-59
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 272 Alice Banks BA 00:26:24.000
2nd 149
Carole Vieregg
UA
00:27:41.000
3rd 521 Helen Smith BA 00:30:34.000
4th 242 Sandra Ladewig UA 00:31:36.000
5th 60 Lina Esquivel CM 00:31:48.000
WOMEN 60-64
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 144 Sharon Brauner UA 00:30:15.000
2nd 19
Joan Lucassen
KL
00:30:35.000
3rd 227 Catherine Brett AC 00:39:51.000
4th 88 Karin Houston AC 00:40:16.000
5th 126 Judy Byrne AC 00:41:43.000
WOMEN 65 & Over
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 296 Joan Stibbard AC 00:28:26.000
2nd 422
Mimi Oliveira
DL
00:32:02.000
3rd 27 Ajalah Sarlie Sarlie KL 00:38:02.000
4th 287 Ruth Olinger DL 00:38:40.000
5th 343 Carol Holm AA 00:38:51.000

10K By Age Groups
Men Under 24
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9734 Sigmund Baretti EK 00:50:02.000
2nd 326
Ruben Houtenbos
KL
01:04:41.000
3rd N/A N/A N/A N/A
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A
MEN 25-29
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9438 Lacot Gregory AF 00:38:29.000
2nd 9132
Franck Parez
AF
00:43:04.000
3rd 9133 Franck Parez AF 00:43:48.000
4th 304 Marcel Berg KL 00:45:07.000
5th 9097 Peter Pyszko AC 00:53:16.000
MEN 30-34
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9234 Peter Krieger LX 00:38:21.000
2nd 9583
David Loftus
EK
00:44:11.000
3rd 783 Ahmed Albanna EK 00:46:28.000
4th 9243 Miroslav Vyskocil EK 00:47:17.000
5th 77 Keleabetswe Mohulatsi SA 00:48:39.000
MEN 35-39
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 42 Mohammad Akhtar UA 00:39:51.000
2nd 9053
Serge Reijnen
KL
00:42:15.000
3rd 9342 Aaron Gallant QK 00:43:45.000
4th 581 Tom Terrell AA 00:44:37.000
5th 9335 Jules David DL 00:46:53.000
MEN 40-44
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9010 Frank Jegers KL 00:41:44.000
2nd 9736
Scott Macpherson
B6
00:43:21.000
3rd 9370 Tim Macneil QK 00:46:15.000
4th 9176 Jorg Reimers LH 00:46:33.000
5th 39 Herdis Andrews BW 00:48:27.000
MEN 45-49
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9721 Rob Leatham OO 00:39:16.000
2nd 9358
John Taylor
BA
00:40:30.000
3rd 9323 Erik Verschuren KL 00:40:38.000
4th 174 Jacobus J M Van Diepen KL 00:42:00.000
5th 73 Gareth Snook BA 00:42:44.000
MEN 50-54
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 365 Michael Smith UA 00:41:49.000
2nd 9763
Jose Betancourt
AM
00:41:55.000
3rd 461 Daniel Sehier AF 00:45:39.000
4th 395 Bryon Hines AA 00:46:08.000
5th 9211 John De Bie KL 00:46:15.000
MEN 55-59
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9418 Bill Lloyd QF 00:40:06.000
2nd 9683
Antonio Maia
UA
00:44:04.000
3rd 9265 Clifford Russell AC 00:44:54.000
4th 9739 Steve Bishop DL 00:48:50.000
5th 566 Daniel Usalis DL 00:49:25.000
MEN 60-64
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9604 Ray Robichaud AC 00:39:55.000
2nd 9504
Mark Costello
DL
00:45:24.000
3rd 9268 Kiyonobu Kanai JL 00:46:50.000
4th 288 Wes Wessely DL 00:46:55.000
5th 9135 Arthur Byrne DL 00:49:07.000
MEN 65 & Over
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9143 Lonnie Brauner UA 00:48:17.000
2nd 9302
Oded Einav
LY
00:49:13.000
3rd 9315 Jens Anker Hansen SK 00:53:24.000
4th 9737 Eiji Usui JL 00:57:52.000
5th 9310 Jim Briske FX 01:03:01.000
WOMEN Under 24
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9483 Jenna Tipton AA 01:02:30.000
2nd 9502
Mahtab Shekhanzai
FZ
01:05:20.000
3rd 9146 Elsmary Leshalabe SA 01:21:48.000
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A
WOMEN 25-29
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9357 Lauren Cavazos EV 00:55:29.000
2nd 9259
Temperence Leshaba
SA
01:03:35.000
3rd 145 Philisiwe Zondi SA 01:17:30.000
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A
WOMEN 30-34
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9079 Denise De Beer KL 00:47:44.000
2nd 9346
Lissa Pritchard
BA
00:48:55.000
3rd 9091 Sonya Patel FZ 00:49:31.000
4th 9467 Janel Mcdonald AA 01:00:08.000
5th 9565 Sabrina Caverly AA 01:00:09.000
WOMEN 35-39
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9336 Ashley Vance DL 00:44:26.000
2nd 9446
Kelly Sanders
WS
00:54:02.000
3rd 9390 Gilma Senecal XE 00:58:21.000
4th 9453 Sebnem Arkan LH 00:59:28.000
5th 9084 Gilliane Smith KL 00:59:30.000
WOMEN 40-44
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 518 Teresa Nichols AA 00:52:41.000
2nd 495
Jennifer Jewell
AS
00:54:33.000
3rd 9322 Katinka Becker KL 00:56:19.000
4th 9449 Pam Warren AA 01:00:08.000
5th 9410 Angela Simons AA 01:00:16.000
WOMEN 45-49
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9033 Esther Harrier B6 00:51:27.000
2nd 554
Fatima Eid
EK
00:54:40.000
3rd 9615 Kelly Currans AC 00:55:33.000
4th 59 Yvonne Stedehouder Plakke KL
5th 526 Gabriela Phillips AA 00:56:41.000
WOMEN 50-54
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9025 Kitty Meijburg KL 00:49:13.000
2nd 9253
Marina Van Slogteren
KL
00:56:37.000
3rd 36 Debbie Lindsay WS 00:57:55.000
4th 9098 Isabelle Gravier AF 01:01:13.000
5th 761 Kathy Badalamenti UA 01:06:18.000
WOMEN 55-59
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9272 Alice Banks BA 00:49:06.000
2nd 9314
Ida Kjems
SK
00:56:55.000
3rd 239 Kathryn Zator UA 01:29:42.000
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A
WOMEN 60-64
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9019 Joan Lucassen KL 00:54:21.000
2nd 275
Flora Visscher
KL
01:07:37.000
3rd 379 Madie Pratasik KL 01:24:42.000
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A
WOMEN 65 & Over
Place Bib Name Airline Code Finish time
1st 9296 Joan Stibbard AC 00:55:39.000
2nd 195
Annie Schrijvers
KL
01:08:32.000
3rd N/A N/A N/A N/A
4th N/A N/A N/A N/A
5th N/A N/A N/A N/A

International Awards
AMERICAS
Place Airline Points
1st American Airlines 298 Points
2nd N/A N/A
3rd Jet Blue 335 Points
4th N/A N/A
5th N/A N/A
EUROPE
Place Airline Points
1st KLM 380 Points
2nd Air France 604 Points
3rd N/A N/A
4th N/A N/A
5th N/A N/A
PACIFIC
Place Airline Points
1st Singapore Airlines 322 Points
2nd N/A N/A
3rd N/A N/A
4th N/A N/A
5th N/A N/A
AFRO-ASIA
Place Airline Points
1st Emirates Airlines 574 Points
2nd Air France 604 Points
3rd N/A N/A
4th N/A N/A
5th N/A N/A

Participation Awards
Category A - Over 20,000
Place Airline Points
1st United.Continental Holdings 11,082 Points
2nd KLM 11,031 Points
3rd American Airlines 9,084 Points
4th Delta 7,746 Points
5th Malaysia Airlines 7,162 Points
Category B - 8,001 to 20,000
Place Airline Points
1st Emirates Airlines 7,120 Points
2nd Jet Blue 5,373 Points
3rd Singapore Airlines 4,087 Points
4th South African Airways 3,809 Points
5th Japan Airlines 1,442 Points
Category C - 2,001 to 8,000
Place Airline Points
1st Aeromexico 3,162 Points
2nd Swiss Internatinal 2,950 Points
3rd West Jet 2,335 Points
4th El Al 1,956 Points
5th Atlantic Southeast Airlines 1,595 Points
Category D - 2,000 or less
Place Airline Points
1st Copa 2.211 Points
2nd Flydubai 973 Points
3rd Air Astana 504 Points
4th Middle East Airlines 439 Points
5th Ural Air 424 Points

Travel Awards
Category A - Over 20,000 Number
Place Airline Runners Points
1st KLM 47 Runners 235 Points
2nd MALAYSIA AIRLINES 16 Runners 144 Points
3rd N/A N/A N/A
4th Lufthansa 15 Runners 75 Points
5th British Airways 14 Runners 70 Points
Category B - 8,001 to 20,000 Number
Place Airline Runners Points
1st South African Airways 23 Runners 207 Points
2nd Emirates Airlines 24 Runners 192 Points
3rd Singapore Airlines 10 Runners 70 Points
4th Cathay Pacific Airways 3 Runners 24 Points
5th N/A N/A N/A
Category C - 2,001 to 8,000 Number
Place Airline Runners Points
1st El Al 7 Runners 56 Points
2nd Swiss Internatinal 7 Runners 35 Points
3rd Czech Airlines 5 Runners 25 Points
4th Aer Lingus 5 Runners 20 Points
5th West Jet 19 Runners 19 Points
Category D - 2,000 or less Number
Place Airline Runners Points
1st Flydubai 5 Runners 40 Points
2nd Copa 8 Runners 16 Points
3rd Air Astana 2 Runners 12 Points
4th Virgin Australia 1 Runners 8 Points
5th Middle East Airlines 1 Runners 7 Points